Svetový deň darcov krvi si v Komárne pripomenuli odberom krvi

15.6.2023

V Nemocnici AGEL Komárno 14. júna 2023 v rámci Svetového dňa darcov krvi symbolicky zorganizovali odber krvi. Darovať krv prišlo 25 darcov, medzi nimi boli aj prvodarcovia, pre ktorých bolo darovanie najvzácnejšej tekutiny premiérove. Medzi darcami krvi v nemocnici privítali aj manželské páry. Na oddelení panovala veselá nálada.

Krv a krvná plazma od dobrovoľných darcov sú nenahraditeľné pri liečbe mnohých ochorení vrátane  onkologických, pri zložitých operáciách a záchrane ľudského života pri úrazoch. Najväčšou odmenou pre darcov je pocit, že pomáhajú ľuďom v ťažkej chvíli.

Každý darca, ktorý prišiel darovať krv v Nemocnici AGEL Komárno  dostal darček. Darcovia boli milo prekvapení. Odber krvi prebiehal v uvoľnej a príjemnej atmosfére.

„Štrnásteho júna si pripomíname  nielen narodeniny dr. Landsteinera ( narodil sa 14.6.1868), ktorému vďačíme okrem iného aj  objavenie krvných skupín  AB0 ( 1901), za ktorú dostal Nobelovu cenu v roku 1930, ale od roku aj „ Svetový deň darcov“ podporovaný  organizáciami ako WHO, Medzinárodná federácia spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca. V tento deň upozorňujeme na potrebu darovania krvi, upriamujeme  pozornosť širokej verejnosti na bezpríspevkových darcov krvi v snahe poďakovať sa za ich nezištnosť, ľudskosť. Chceme motivovať mladú generáciu, viesť ich k pravidelnému darovaniu krvi, snažiť sa  vysvetliť im, že čo zdravému človeku  uberie niekoľko minút  z času, niekomu môže znamenať tak veľa, život alebo  navrátenie zdravia.  Ďakujeme aj našim darcom v Komárne a okolí, ktorý nám pomáhajú zachraňovať to najcennejšie, ľudský život,“ povedala primárka oddelenia hematológie a transfúziológie MUDr. Enikö Radi.

Darovať krv môže každý dospelý človek nad 18 rokov, ktorý má viac ako 50 kg, je zdravý, ženy každé štyri mesiace, muži každé tri.