Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Operácia nosových polypov

Prečo a kedy vykonať zákrok?

Nosové polypy sú nezhubné novotvary vyrastajúce v nosovej dutine a prínosových dutinách, ktoré vznikajú ako následok alergie alebo chronického zápalu. Ich prítomnosť spôsobuje problematické dýchanie nosom, a tým aj poruchu prevzdušnenia prínosových dutín a stredného ucha. Často sa spôsobujú zhoršenie čuchu a môžu vzniknúť aj opakované zápaly prínosových dutín, hltana, hrtana a priedušiek. Veľké polypy môžu vyplňovať nosovú dutinu, či dokonca roztláčať nosové kosti. Lieky zmiernia obtiaže len čiastočne, preto sa odporúča najmä chirurgické odstránenie polypov.

Komplikácie

Pred operáciou sa o možných komplikáciách a rizikách porozprávajte s vaším operatérom. 

Operačný zákrok

Operačný zákrok sa vykoná v miestnom znecitlivení alebo v celkovej anestézii. Presnejšie informácie o možnostiach znecitlivenia vám posytne anestéziológ. Operácie sa vykonáva pod kontrolou špeciálnych endoskopov. Prístup sa volí cez nosovú dutinu, takže na tvári nezostanú žiadne jazvy po rezoch. Operačný zákrok sa nevykonáva u žien počas menštruácie!

Pooperačný priebeh

Bezprostredne po operačnom zákroku je nos upchatý tamponádou, ktorá sa odstraňuje ihneď ako je to možné, najneskôr však na druhý deň po operácii. V prvých dňoch po zákroku môže dôjsť k miernemu krvácaniu z nosa a opuchu tkanív nosa. Takisto sa môžu vytvárať chrasty v nose, ktoré je potrebné vyčistiť.

Hojenie trvá v priemere 2 až 3 týždne, počas ktorého sa obnoví dýchanie nosom a vylepší sa čuch. V odbornom liečení je potrebné upozorniť na pokračovanie v užívaní liekov a na pravidelné kontroly, nakoľko môže dôjsť k opakovanému vyrasteniu nosových polypov. Správnou starostlivosťou sa však ich opätovnému vyrasteniu dá predísť. K tomu je však potrebná spolupráca pacienta a pravidelné kontroly.

V priebehu 14 dní po zákroku je potrebné sa vyvarovať

  • vykonávaniu akejkoľvek činnosti vyžadujúcu telesnú námahu,
  • kúpaniu alebo vykonávaniu plaveckých športov,
  • podľa možností prechladnutiu.

Kedy kontaktovať lekára?

Pacienti by mali kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ak spozorovali niektorý z nasledujúcich problémov 

  • krvácanie z nosa, úst,
  • vykašliavanie krvi,
  • zvýšenú telesnú teplotu,
  • bolesť.
späť na úvodnú stránku oddelení