Doktorka komárňanskej nemocnice bola ocenená za dlhoročnú dobrovoľnícku činnosť

7.9.2015

Slovenský Červený kríž (SČK) dnes, 7. septembra 2015, ocenil MUDr. Enikő Radi za dlhoročnú dobrovoľnícku činnosť v oblasti bezpríspevkového darcovstva krvi (BDK). Plaketu so slovami vďaky prevzala lekárka oddelenia hematológie a transfuziológie Všeobecnej nemocnice Komárno, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia FORLIFE a manažérsky riadi spoločnosť AGEL SK. Plaketu za dlhoročnú profesionálnu a hlboko ľudskú angažovanosť v bezpríspevkovom darcovstve krvi pani MUDr. Enikő Radi odovzdala osobne Ing. Emília Uhrinová, MPH, zastupujúca generálne sekretárka SČK, kde sa zúčastnila aj Ing. Silvia Kostelná, programová koordinátorka SČK a Mgr. Karol Németh, riaditeľ územného spolku SČK v Komárne a Mgr. Viktor Dudáš, riaditeľ FORLIFE n.o.

MUDr. Radi je už dlhé roky predsedníčkou územného spolku SČK v Komárne. Chodí prednášať žiakom stredných škôl a pôsobí ako poradkyňa SČK v oblasti darcovstva krvi. SČK sa rozhodol poďakovať vybraným dlhoročným dobrovoľníkom v oblasti bezpríspevkového darcovstva krvi (BDK).  Medzi tohtoročnými piatimi ocenenými z celého Slovenska je aj MUDr. Enikö Radi, ktorá sa profesionálne ale aj ako dobrovoľníčka dlhé roky venuje bezpríspevkovým darcom krvi a okrem každodennej práce spolupracuje v rámci Slovenského Červeného kríža ako odborná poradkyňa v oblasti bezpríspevkového darcovstva krvi. Odborne pripomienkuje alebo sama pripravuje odborné články s tematikou BDK v rámci kampaní a celoslovenských projektov SČK,“ uviedla Ing. Silvia Kostelná, programová koordinátorka SČK.

Krv a krvná plazma od dobrovoľných darcov sú nenahraditeľné pri liečbe mnohých ochorení, pri zložitých operáciách a záchrane ľudského života a, bohužiaľ, ani so súčasnými modernými technológiami ju nikto nedokáže umelo vyrobiť. „Hovorí sa, že kto daruje krv, zachráni život. V skutočnosti však zachráni hneď tri životy, pretože krv sa po jej odbere rozdelí na tri frakcie, ktoré sa pacientom aplikujú separátne. Som nesmierne vďačná za toto krásne ocenenie, ktoré pre mňa znamená  veľmi veľa a je výsledkom mojej dobrovoľníckej činnosti. Ďakujem všetkým, ktorí mi dlhé roky pomáhali, prijali ma medzi seba a som veľmi vďačná každému dobrovoľníkovi, ktorý do našej nemocnice príde a pomáha nám zachraňovať ľudské životy,“ povedala ocenená MUDr. Radi.

Oddelenie hematológie a transfuziológie Všeobecnej nemocnice Komárno pravidelne spolupracuje so Slovenským Červeným krížom a Národnou transfúznou službou SR. Pravidelne sa zapája do akcií Slovenského Červeného kríža akými sú Valentínska, Študentská a Vianočná kvapka krvi. Od leta je na oddelení možné darovať krv okrem každého piatku aj každý pondelok od 7.00 do 11.00.